Rozwój potencjału część 1

Jak pisze we wstępie do swojej książki John Maxwell – autor sztandarowego dzieła „15 Niezawodnych Praw Rozwoju”

Potencjał (…) wyraża optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Przepełnione jest nadzieją i obietnicą sukcesu. Sugeruje spełnienie i wielkość. Potencjał to paleta możliwości. (…) Więc każdy z nas ma potencjał? Absolutnie każdy.

A co z potencjałem niespełnionym? Ten zwrot niesie treść negatywną, przeciwną do potencjału jako takiego.”

Ten rodzaj niespełnionego potencjału można porównać do rzeczy/umiejętności którą bardzo chciałaś/eś zrobić w życiu ale się nie spełniło. Z pewnością istniało wiele powodów dla których wytłumaczyłaś/eś sobie, że nie nauczyłaś się grać na gitarze, jeździć na nartach czy zrealizować swoich pasji. Pozostały tylko marzenia? Właśnie owo nierealizowanie własnego potencjału jest niczym innym jak umieraniem z nieujawnionym pragnieniem w sercu.

A czy pomyślałaś/eś DLACZEGO tak się stało, że owe pragnienia (nieujawniony potencjał) pozostał nieujawniony?

W trakcie moich spotkań z osobami, które powiedziały „TAK”, dołączyły do wspólnej podróży i zaufały procesowi rozwoju osobistego, pojawia się cała paleta powodów dla których rozwój osobisty na poziomie świadomym do niedawna był dla nich „niedostępny”.

W książce „Tak jak człowiek myśli” James Allen napisał:

„Ludzie próbują usilnie zmieniać okoliczności, ale nie chcą doskonalić siebie: dlatego pozostają uwikłani”

Czym są zatem

Pułapki luk rozwojowych

Aby zrealizować swoje marzenia – niezależnie od tego czy dotyczą Twojej pracy, życia osobistego czy relacji w rodzinie powinnaś być gotowa/y na zmiany. Powstało bowiem co najmniej 8 koncepcji związanych z rozwojem, które mogą tłumić naszą podświadomość i wynikający z niej rozwój na poziomie świadomym.

Jakie to pułapki

1. Błąd braku świadomego rozwoju
Zakładam, że będę się rozwijał automatycznie

Intuicyjnie zakładamy, że skoro do tej pory (od dzieciństwa „wzrastaliśmy”, chodziliśmy do szkoły, uczymy się, kupujemy kolejne kursy – to przecież się rozwijamy. Czas biegnie i żyjemy w świadomości, że wszystko jest OK. Przychodzi jednak taki moment w którym „czegoś brakuje” i w tym momencie pojawia się pytanie – co dalej? Poddajemy się biernie biegowi życia – praca, kariera, szkolenia. Problem polega na tym, że takie podejście wyklucza samorozwój. Ten skolei wymaga świadomości i woli. Musimy chcieć.

Nie czekaj na tego kim chcesz zostać i zacznij nim być.
2. Błąd niewiedzy
Nie wiem, jak mam pracować nad swoim rozwojem

Zastanawiałaś/eś się gdzie poszukać sprzyjającego środowiska. Może jest wokół Ciebie ktoś kto jest w takim procesie rozwoju?

3. Błąd odraczania
To nie jest odpowiednia chwila do rozpoczynania wysiłków

Z pewnością osiągniesz więcej gdybyś zrealizował/a to co zamierzałaś/eś. Czyż nie jest tak? Im dłużej zwlekasz z działaniem – tak z działaniem – które możesz podjąć, tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy go nie podejmiesz.

4. Błąd nieakceptowania pomyłek
Obawiam się błędów, które będę popełniał

Rozwój to proces i to jest fakt. Jest zatem czymś, co bywa rozłożone w czasie.  Chcąc się rozwijać powinnaś/eś przezwyciężyć lęk przed pomyłkami. Bądź przygotowana/y na błędy bo to jest trochę tak jak z nauką jazdy na rowerze, porównałbym to również do uprawiania dowolnej dyscypliny sportu. Czy ktoś kto staje na olimpijskim podium nie popełnił wcześniej żadnego błędu? Zaakceptuj swoje błędy każdego dnia i odbieraj je jako znak, że posuwasz się we właściwym kierunku. Błędy są nieuniknione, nikt z nas ich nie lubi ale taka jest cena postępu.

… cdn…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Wydrukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera pełnego inspiracji




Kategorie bloga: