Jak stać się liderem część 3

W poprzednich postach pisałem o tym jak zacząć od siebie, aby budować swoją pozycję lidera w zespole w którym obecnie się znajdujesz. Zespołem tym może być również środowisko w którym funkcjonujesz i w którym funkcjonujesz  – rodzina, organizacja czy klub sportowy. W dalszej części skupiłem się jednak na środowisku zawodowym. W części drugiej – Jak stać się liderem – wskazałem na ważne aspekty współpracy z Szefem, ale to może być również aktualny, inny lider w Twoim otoczeniu.

W kontekście organizacji wielu osobom pracującym dla kogoś, zależy na co najmniej kilku rzeczach:

Utrzymać bieżący status i ograniczyć się do oczekiwania na wypłatę, lub na zdobyciu nowej pozycji, otrzymaniu innego stanowiska lub awansie. Są i tacy którzy marzą o uwolnieniu się od swojego Szefa choćby poprzez przeniesienie na inne stanowisko pracy.

Byle uwolnić się od Szefa z którym „nie ma chemii”. Tego typu myślenie, niestety nie jest związane ze stanowiskiem – to nie stanowisko jest rozwiązaniem.

Wiele osób uważa, że przywództwo i bycie liderem związane jest z miejscem w hierarchii i właśnie zajmowanym stanowiskiem. Jednak bycie liderem to WPŁYW. John Maxwell wielokrotnie powtarza:

„Prawdziwą miarą przywództwa jest wpływ, ani mniej ani więcej”

Wychodząc z tego założenia, nie musisz zajmować „stanowiska”, żeby przewodzić i doprowadzać sprawy do końca. Tak jak nie musisz mieć idealnego Szefa, żeby samemu dowozić wyniki i osiągać sukcesy. Najlepszym sposobem na to aby osiągać cele, porozumiewać się ze współpracownikami, prowadzić zespół to budowanie własnego wpływu.

Szczegółowo omawiamy ten temat w Szkoleniu Jak stać się liderem. Oferta ograniczona jest czasowo i posiada promocyjną cenę.

 W ramach 6 tygodniowego szkolenia on-line w formule grup Mastermind odkryjesz rzeczy, które nie są Ci co prawda obce jedna dowiesz się z niego:

Dlaczego ludzie często zwlekają z budowaniem wpływu i jaki są tego powody. Temu zjawisku – wg. Johna Maxwell`a towarzyszy co najmniej 5 mitów:

„jak zostanę Szefem, zacznę się uczyć liderowania”

to mit miejsca docelowego

 „Kiedy zostanę szefem, będę mógł wszystko kontrolować”

to mit braku doświadczenia

 „Kiedy zostanę szefem, będę robić co chcę”

i mit wolności

 “Nie jestem w stanie wykorzystać mojego potencjału, dopóki nie zostanę szefem”

to mit potencjału

 „Jeśli nie mogę być szefem, to nie będę nawet próbował być liderem”

to mit “wszystko albo nic”

 

 Dlaczego zatem budowanie wpływu wśród swoich współpracowników może wywołać zmiany? Otóż kiedy pojawi się dobry lider, to zespół staje się lepszy. Dlaczego? Bo osoba świadoma czym jest bycie liderem nadaje kierunek pozostałym. Takie osoby zazwyczaj koncentrują się na dodawaniu wartości, przez co inni po prostu stają się lepsi. Koncentrując się na budowaniu wpływu w Twoim zespole kluczowi liderzy w organizacji mogą poświęcić się skoncentrowaniu na priorytetach. Jeśli na poziomie świadomym budujesz swoją pozycję lidera mobilizujesz innych do stałego rozwoju.

Co więcej Prawdziwe przywództwo w obrębie całej organizacji daje jej perspektywy na przyszłość.

Nie jest tajemnicą, że sukces w przyszłości wymaga innowacyjności i rozwoju. Dzisiejsi pracownicy są przyszłymi liderami choć na tym poziomie być może jeszcze stosunkowo nisko w hierarchii.

Spróbujmy się zastanowić nad tym gdzie są „dzisiejsi pracownicy” i jak powinni postępować by być „Jutrzejszymi liderami”

Dzisiejsi pracownicy*

Jutrzejsi liderzy

Wdrażają bieżące pomysły

Znajdują i określają problemy

Dogadują się z ludźmi w zespole

Pracują według schematu

Cenią sobie stałość

Generują nowe rozwiązania

Rozwiązują problemy

Przyciągają mądrych ludzi

Podejmują ryzyko

Cenią i wychwytują możliwości

*-John C. Maxwell, „Jak stać się liderem, kiedy Twój Szef nie potrafi (albo nie chce)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Wydrukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera pełnego inspiracji




Kategorie bloga: