Pułapki rozwoju osobistego

Co jeśli chciałbyś zdelegalizować rozwój osobisty?

Przede wszystkim – absolutnie masz do tego prawo.

Jest czymś z gruntu naturalnym w moim przekonaniu, że:

Rozwój nie pojawia się sam z siebie.

Zakładasz zapewne, że będziesz rozwijał się automatycznie. Wzrastałaś/eś przecież jako dziecko, chodziłaś/eś do szkoły, uczyłaś/eś się czytać i pisać, mijały lata, poszłaś/poszedłeś do szkoły średniej…. Mijały kolejne lata, może skończyłaś/eś studia i poszłaś/poszedłeś do pracy. Pewnie tez doszłaś/eś do momentu, w którym zechciałaś/eś zostać „kimś”. A czy przyszedł taki moment kiedy chciałaś/eś być „lepszą wersją siebie”? Postawiłaś/eś sobie w życiu jakiś cel? Jeśli tak i osiągasz swoje cele, konsekwentnie do nich dążysz, to dalsza część tekstu być może nie jest dla Ciebie.

A co jeśli nie osiągnęłaś/eś tego o czym marzysz? Rozwijaj się. Przypomnij sobie jak uczyłaś/eś się jeździć na rowerze. Rzuciłaś/eś go w kąt po pierwszej nieudanej próbie? Założyłaś/eś, że automatycznie tak sama/sam z siebie się nauczysz na nim jeździć? Zakładam, że nie i nie popełniłaś/eś w tym przypadku „błędu braku świadomego rozwoju”.

Nie założyłaś/eś przecież, że nauczysz się jeździć rowerem automatycznie

Mniej lub bardziej świadomie wsiadłaś/eś na rower i próbowałaś dalej. Raczej świadomie skoro to zrobiłaś/eś.

Nie wiesz jak pracować nad swoim rozwojem?

To przypomnij sobie jak pracowałaś/eś nad tym, by po pierwszym upadku – ucząc się jeździć na przywołanym rowerze – wstawałaś/eś i próbowałaś dalej? A może rzuciłaś/eś go w kąt? Jeśli jednak zarzuciłaś/eś dalszą naukę jazdy … dalsza część tekstu nie jest dla Ciebie.

Jeśli nie wiesz jak pracować nad swoim rozwojem to nic się nie stało. Tak oczywiście może się zdarzyć. Jeśli jednak nie masz planu, a to – pozwól że powtórzę – tak może się zdarzyć – zastanów się zatem czy chcesz być lepszą wersją siebie. Tak jak wtedy kiedy chciałaś/eś lepiej jeździć na rowerze. „Błąd niewiedzy” to nie koniec świata. Nic złego. To się zdarza.

Załóżmy jednak, że chcesz się rozwijać, ale wciąż myślisz, że:

Chwila nie jest odpowiednia dla podejmowania wysiłku

Tutaj muszę się do czegoś przyznać. Minęło pewnie 10 lat – kiedy piszę te słowa – od momentu kiedy postanowiłem, że na następne święta zagram co najmniej 3 kolędy na gitarze. Nawet zapisałem się do szkoły gry na gitarze. Do dzisiaj nie znalazłem w sobie wystarczająco dużo siły i determinacji żeby ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. OK – popełniłem klasyczny „błąd odraczania”. Po prostu nie podjąłem konkretnego działania.

„Jakież wielkie osiągnięcia mielibyśmy na świecie, gdyby wszyscy robili to, co zamierzają” Frank Clark- amerykański polityk

Z własnego doświadczenia wiem, że proces rozwoju jest dość skomplikowany. Po pierwsze dlatego, że błędy są nieuniknione, a ja i pewnie Ty która/y to czytasz nie lubisz popełniać błędów. No ja nie lubię. No i tu czyha kolejna pułapka rozwojowa, bo pewnie słyszysz te podszepty…

Obawiam się błędów które popełnię

– to pułapka „błędu nieakceptowania pomyłek”

Pisząc te słowa i budując stronę internetową „Łączy Nas Rozwój”  i fun page na Facebook`u o tym samym tytule, popełniłem i pewnie zaliczę jeszcze mnóstwo wpadek. Nie zamierzam jednak siedzieć na d…ie i nic nie robić. Posłuchałem ludzi mądrzejszych ode mnie i uwierzyłem, że „błąd to inny sposób na realizowanie działania”. Zaczerpnąłem te słowa od Warren`a Buffet`a.

Całkiem blisko w swoim sposobie myślenia znajdowałem następują „podpowiedź”

Muszę znaleźć najlepsze sposoby działania, zanim je podejmę

Przecież byle czego robił nie będę – myślałem. Dopiero nieco później, zdecydowanie później i za późno zrozumiem, że droga odkrywa się w miarę jej pokonywania. Wiele lat później dowiedziałem się że to klasyczny „błąd perfekcjonizmu”

Zupełnie inną sprawą jest to, co może Ci się przytrafić kiedy pomyślisz…

Nie mam ochoty tego robić

– to klasyczny „błąd braku inspiracji”. Masz prawo go popełniać.

No bo wiesz … cytując mojego Mentora, nie mogę i nie chcę napisać nic innego jak następujące słowa:

„Z motywacją jest jak z miłością i szczęściem. Są produktem ubocznym. Gdy angażujesz się aktywnie w działanie, motywacja odnajduje cię i ogarnia, gdy najmniej się tego spodziewasz.” J.C. Maxwell

Załóżmy, że wracamy do roweru. Rzuciłeś przywołany wcześniej rower w kąt po pierwszej nieudanej próbie? Nigdy więcej nie wsiadłaś/eś na rower jak się na nim zachwiałaś/eś ucząc się jeździć?

OK rozumiem.. wciąż masz wątpliwości bo przecież masz prawo myśleć – choć tak być nie musi, że…

Inni są lepsi ode mnie

Kiedy zaczynałem swoja karierę w sprzedaży, spotykałem fantastycznych ludzi, od których wiele się nauczyłem. Moim pierwszym Mentorem był Robert Krool, z którym spędziłem kiedyś kilka dni na szkoleniu w byłym Ośrodku Szkolenia Traktorzystów gdzieś w podwarszawskiej miejscowości.  Wyjeżdżając ze szkolenia miałem mętlik w głowie i z łatwością nakarmiłem się postanowieniem „są lepsi ode mnie więc ja będę robił po swojemu”. Próbowałem doganiać tych najlepszych handlowców sprzedających ubezpieczenia na życie, jednostki inwestycyjne, garnki Zeptera, odkurzacze Rainbow etc. Podziwiałem ich osiągnięcia i to ile zarabiają. Wtedy, na początku lat dziewięćdziesiątych nie miałem pojęcia, że popełniam klasyczny „błąd porównań”. Z całym szacunkiem do Ciebie droga/drogi czytelniku. Do tamtej sytuacji mogę tylko dopasować powiedzenie, które lata później usłyszałem opowiadając tę historię o szkoleniu się na super handlowca, co więcej –  całkowicie się z nią utożsamiam i poniższe określenie skierowuję na siebie:

„głupi nie wie, że jest głupi a mądry to wie”

Przez lata pracy nie spotkałem żadnej osoby, która mówiłaby, że osiągnęła zamierzone wyniki szybko, bo to się po prostu nie zdarza.

Rozmawiałem kiedyś z Rafałem Sonikiem o jego rajdowych dokonaniach i to co utkwiło mi w pamięci to następujące słowa:

„wszystko zaczyna się od przygotowań”

Kiedyś popełniałem dokładnie te sam błąd – „błąd oczekiwań”

„myślałem, że będzie łatwiej”

Dzisiaj już wiem, że w podejmowaniu decyzji o świadomym rozwoju liczą  się następujące kwestie:

  • Zadawanie sobie ważnych pytań dotyczących własnego życia już teraz
  • Jeśli masz coś zrobić to zrób to teraz
  • Nie poddawanie się lękom i obawom
  • Przejście od rozwoju przypadkowego do świadomego

Teraz już możesz próbować zdelegalizować rozwój osobisty 😊 i weź za to odpowiedzialność wobec samej/samego siebie 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Wydrukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera pełnego inspiracji




Kategorie bloga: